Att guida Basal Kroppskännedom™

Syftet


med kursen är att träna sig i att kunna stimulera människor att bygga resurser med hjälp av övningar i Basal Kroppskännedom.

Innehåll


Kursen bygger på diskussionsseminarier och praktiska övningspass. Övningspassen består dels av egen fördjupning och guidning och dels av par- och smågruppsövningar. Deltagarna guidar varandra, penetrerar möjligheterna i olika övningar och utforskar hur man kan komma vidare i patientarbetet på hemmaplan. Seminarierna sammanfattar och belyser det vi träffat på under de praktiska momenten vad gäller t. ex. närvaro, beröring, intoning, metaforer och instruktioner.

Förberedelser


Du ska helst ha förkunskaper i Basal Kroppskännedom (BK I) för att gå kursen. Tänk också gärna igenom vilka patienter du möter och var du befinner dig i din egen process med BK.
Kurslärare

Lärare


Kerstin Persson