Fysioterapeuter/ sjukgymnaster i Skåne

utbildade i Basal Kroppskännedom

Anita Ahlm
Senapsvägen 11
29162 Kristianstad
anita.ahlm1@gmail.com

Amelie Ambolt
VO Vuxenpsykiatri, Psykosenhet
221 85 Lund
Besöksadress: Baravägen 1, Lund
Tel: 046 17 43 23, Avd. 4: 046 17 43 47
amelie.ambolt@skane.se

Gabriella Broman
MSc, Specialist i fysioterapi inom Primär hälso- och sjukvård och inom Mental hälsa
Vårdcentralen Skurup
Besöksadress: Lillgatan 3, 274 35 Skurup
Telefon: 0411-89754
gabriella.broman@skane.se

Ann Wibring Canneroth
Ätstörningsmottagningen
Allmänpsykiatriska kliniken
Per Albin Hanssons väg 41
205 02 Malmö
tel 040- 33 74 58
mobil 0738 089424
ann.wibringcanneroth@skane.se

Yvonne Carlsson
Kakelvägen 27
22730 Lund

Anette Eldh
Division Psykiatri Skånevård Sund
Allmän Psykiatriska kliniken,
Fosievägens ÖV-mottagning
Fossievägen 15
205 02 Malmö
anette.eld@skane.se

Lena Engerup
Gröntevägen 8A
252 85 Helsingborg
tel 0702 75 22 75
engerup@telia.com

Melissa Gravesen
Allmänpsykiatriska Öppenvårdsmottagningen
Linnégatan 16
281 25 Hässleholm
0451-298806
melissagravesen@skane.se

Carin Gullberg
Rörelsens Hus
Byahuset Lundavägen 2
247 34 Södra Sandby
tel 0734 218971
rorelsens.hus@gmail.com

Lena Hedlund 
Lärarkandidat i Basal Kroppskännedom
Teamet för nyinsjuknad i psykos
Påskliljegatan 19
205 02 Malmö
tel 040-33 84 99
lena.hedlund(a)skane.se

Anna Heiman
Svanvägen 7
24632 Löddeköpinge
tel. 0707756777
info@heimanco.se

Johan Langeén
Psykiatriska kliniken Hässleholm/Kristianstad
291 85 KRISTIANSTAD
Adress i Kristianstad:
Stallgatan 3b
29154 Kristianstad
tel 044-13 22 35
johan.f.langeen@skane.se

Eva Larsson
Prästvägen 9
247 45 Torna Hällestad
Tel 046 – 53 444
Mobil 070 – 601 4602
eva1966larsson@gmail.com

Åsa Lindahl
Brahehälsan, Storgatan 40
241 62 Löberöd
Tel. 0413-545870
asa.lindahl@ptj.se

Ulla Linse
Erikslustvägen 36 K
217 73 Malmö
tel 040 – 26 28 16
mobil: 0768 95 48 27
ullalinse@yahoo.se

Mia Malmgren
Familjeterapeuterna Syd
Djäknegatan 2
21135 Malmö
0708-243616
mia@miamalmgren.se

Johanna Mattsson
Vårdcentralen Norra Fäladen
Fäladstorget 4
22647 Lund
Tel. 046-2752125
0760504029
Johanna.K.Mattsson@skane.se

Maria N. Ovesson
Lärare i Basal Kroppskännedom
Södra Esplanaden 2
223 54 Lund
tel kvällstid 046-13 60 55
maria.n.ovesson@gmail.com

Karin Naef 
Skatvägen 17
218 32 Bunkeflostrand
Tel 040 – 15 24 41, 0736- 28 76 72
karin.a.naef@gmail.com

Pernilla Nilsson 
Vårdcentralen Vilan
leg. Sjukgymnast
Genvägen 42
291 59 Kristianstad
tel 044 – 309 02 44, telefontid mån-fre kl. 11:15-12:00
pernilla.c.nilsson@skane.se

Christina Quittberg
Villa Rehab Body Awareness
Reslöv 1022
241 72 Marieholm
mobil 070-4555426
christina.quittberg@hotmail.com

Irene Rayner
Fysioterapin söder/ specialiserad smärtrehab
Ängelholms sjukhus
262 41 Ängelholm
tel 0431-815 70
fax 0431-860 18
irene.rayner@skane.se

Jenny Rudberg
Allmänpsykiatriska mottagningen Landskrona
221 85 Lund
tel 0418- 45 46 45
jenny.rudberg@skane.se

Anna-Karin Sandell
Vuxenpsykiatrisk mottagning, rehabilitering i Lund
Baravägen 1c
221 85 Lund
Tel. 046-175008
anna-karin.sandell@skane.se

Maria Sandin 
Lärkstigen 17
255 91 Helsingborg
tel 0704-912 806
sandinmaria@hotmail.com

Catarina Sandström
Division Psykiatri
Vuxenpsykiatri, mottagning ätstörning
Medeon, Per Albin Hanssons väg 41, Hus A
205 02 Malmö
Tel reception: 040-33 11 29
catarina.sandstrom@skane.se

Maria Sparreskog
Vellinge Vårdcentral
Vallgatan 2
235 21 Vellinge
Tel. 040-6239446
maria.sparreskog@skane.se

Bodil Stefansson
Förslövs Vårdcentral
Färgerivägen 2A
269 73 Förslöv
tel 0431-587151,
bodil.stefansson@skane.se

Patrik Svensson
Nätvingevägen 6
296 33 Åhus
tel 044-24 93 21
tel mob 0730-532 716
patriksjukgymnast@spray.se

Johanna Thelin
Allmänpsykiatriska öppenvårdsmottagningen
Baravägen 1c
222 40 Lund
tel. 046-174983
johanna.m.thelin(a)skane.se

Eva Tegö 
Psykiatriska Öppenvårdsmottagningen, team 2
Hässleholm
0451-29670
eva.tego@skane.se

Tuomo Takkunen
Psykiatri Kristianstad
290 00 Kristianstad
tel 044-13 22 36
toumo.takkunen@skane.se

Ulla Wallin
Rallaregatan 50
254 70 Kattarp
tel 042-206029
mobil 070-3093856
info@levandeigladje.se